Kaolin

Yazar: Adsız, 25 Mayıs, 2024

KAOKİL Tarımsal Kaolin Kili

Kaokil tarımsal kaolin kili, güneşin zararlı ışınlarına karşı bitkileri koruyan kaolin bazlı doğal bir üründür. Makyaj malzemelerinden ilaçlara kadar bir çok alanda kullanılan, tamamen doğal bir kil olan kaolin mineralinin işlenmesi ile elde edilmiştir.

Rafine edilerek kum ve diğer safsızlıklardan arındırılmış, yansıtıcılık etkisini arttırmak için yaklaşık 1000 °C de kalsine edilmiş ve en uygun film kaplamasını oluşturmak için tane dağılımı ortalama 0.6 mikron seviyelerinde kontrol altına alınmıştır.

Kaokil tarımsal kaolin kili geniş bir pH aralığında herhangi bir kimyasal reaksiyona girmez. Kaokil tarımsal kaolin kili fiziksel ve kimyasal özellikleri bakımından kaolin kilinin tarım kullanımındaki standartlarını belirleyen Partical Film Technology tanımına uygundur.

Su ile karıştırılarak süspansiyon haline getirilerek  püskürtme yolu ile bitki gövde, dal, yaprak ve meyveleri üzerinde ince beyaz bir kaplama oluşturulur. Bu bariyer bitkiyi güneş yanıklığı, sıcaklık stresi, susuzluk stresi gibi güneşin zararlı etkilerine ve bitki zararlılarına karşı korur.

Bitki yüzeyinde oluşan mikron mertebesinde, ince beyaz kaplama 290-400 nm dalga boyutundaki zararlı mor ötesi (UVB ve UVA) ve yüzeylerin ısınmasına sebep olan 700 nm den büyük dalga boyundaki kızıl ötesi (IR) ışınlarını geri yansıtır iken, göz ile görebildiğimiz 400-700 nm dalga boyundaki tüm canlıların yaşamı için olduğu gibi bitkilerde fotosentez için gerekli PAR (Photosynthetically active radiation) ışınlarını engellemez.

Parçacık yapısı sayesinde stomaları kapamayıp fotosentez işlemi için gerekli karbon dioksit, oksijen ve su buharı geçirgenliğini korur.

Kaokil  tarımsal kaolin kili 30°C yi aşan hava sıcaklıklarında ince kaplama film ile bitkinin en az 6°C daha serin tutulan yaprak ve meyve yüzeyleri güneş yanıklığı zararlarına, sıcaklık ve susuzluk stresine karşı korunur. Etkin fotosentezin devamı ile sağlıklı büyüme ve verimlilik sağlanır.

Bitkilerde güneş yanıklığı ve sıcaklık stresi

Bitkilerin gelişimi için ışık ve ısı gereklidir. Ancak aşırı sıcaklık meyve ve sebzelerde önemli hasarlara yol açar. Güneş yanıklığı bunlardan biridir. Meyve oluşumu ve gelişimi için ideal sıcaklık 27-28°C dir. 30-32°C yi aşan sıcaklıklarında meyve yüzeyindeki sıcaklık 45-50°C leri bulabilmektedir.

Güneş yanıklığı bu aşırı sıcaklar ve ultraviole (UV) ışınlarının etkisi ile meyve yüzeyinde oluşan oksidatif zararlardır. Kabuk üzerinde lekeler şeklinde kendini gösterir. Bu lekeler meyvenin pazar değerini düşürdüğü gibi enfeksiyonlara ve bitki hastalıklarına ortam hazırlar.

Bir diğer zarar ise sıcaklık stresi şeklinde kendini gösterir. Güneş yanıklığına göre daha az dikkat çekici olsa da bitkinin tepki olarak fotosentezi kesmesine neden olur.  Bunun meyve dökülmeleri, yetersiz büyüme ve mahsul azlığı gibi önemli etkileri olur.

Her ne kadar güneş yanıklığı ve sıcaklık stresi farklı olsalar da ikisi de güneşten gelen kızıl ötesi (IR) ışınlara aşırı maruz kalma neticesinde oluşur. Bitkilerde ürün kalitesini ve verimliliği azaltmada eşit etkisi vardır.

Susuzluk Stresi

SusuzlGörsel kaldırıldı.uk stresi de bunlar ile karmaşık bir şekilde bağlıdır. Aşırı sıcaklarda oluşan sıcaklık stresi ile mücadele için bitki kendini terleme yolu ile serinletmeye çalışır. Topraktaki suyun miktarı az ise bitkinin terleme yolu ile kendini serinletmesi zorlaşır. Bu durumda bitki stomalarını kapatır ve yaprak sıcaklığı artar.

Kapalı stomalarda fotosentez mekanizması durma noktasına gelir ve bitki kendi hücreleri için gerekli enerjiyi alamaz. Bu da bitki hücrelerine kalıcı zarar veren serbest radikallerin oluşmasına sebep olur.

 

Görsel kaldırıldı.

Kaokil tarımsal kaolin kilinin böcek ve zararlılara karşı etkisi

Kaokil tarımsal kaolin kili uygulamasının böcek ve zararlılara karşı mücadelede önemli etkisi vardır. Böcekle mücadele amaçlı olarak bitkilere, böcekler ortaya çıkmadan önce uygulanmalıdır. Kaokil uygulaması ile klasik insektisit ve pestisit kullanımını azaltılabilir.

  • İtici, kovucudur.
  • Yumurtlamasını engeller.
  • Bitki ve meyve üzerinden tutunmasını engeller.
  • Beslenmesini zorlaştırır.
  • Hareketlerini kısıtlar.
  • Konukçuyu kamufle ederek tanınmasını zorlaştırır.